Штефан Фюле: «ми усуваємо стіну, що відділяла Східне партнерство від перспективи членства в ЄС»

Штефан Фюле, Європейський Комісар з розширення та Європейської політики сусідства
Штефан Фюле, Європейський Комісар з розширення та Європейської політики сусідства

7-го лютого Україну відвідав Штефан Фюле, Європейський Комісар з розширення та Європейської політики сусідства. Він звернувся із промовами до членів Кабінету Міністрів України та депутатів Верховної Ради. Відповідаючи на питання представників громадянського суспільства та студентів у Києво-Могилянській академії, він сказав про таке:

Про перспективу членства України в ЄС: «Кілька років тому не існувало зв’язку між Східним партнерством та можливою перспективою членства в ЄС. Завдяки новій Європейській політиці сусідства ситуація змінилася. У новій політиці ми спробували визначити кінцеву мету цього партнерства. Єдиним логічним рішенням стосовно наших східних сусідів було дотримуватися формул Лісабонського договору. У статті 49 Договору йдеться про те, що будь-яка європейська країна, яка дотримується цінностей та принципів, на яких ґрунтується Європейський Союз, може стати державою-членом ЄС.

Тому ми усуваємо стіну, що колись відділяла Східне партнерство та перспективу членства в ЄС. Утім, не слід впадати в оману: між першим і другим – дуже довгий шлях.

Перспектива членства в ЄС є найпотужнішим інструментом трансформації цілих країн та регіонів. Однак сьогодні ми все ще перебуваємо далеко від цієї мети. І я сподіваюся, що Вільнюський саміт Східного партнерства (у листопаді 2013 року) здійснить ще один крок до неї.

Щодо Угоди про асоціацію: Угода про асоціацію є чимось значно більшим, ніж просто ще однією угодою про зону вільної торгівлі. Вона відкриває двері до великої частини законодавства Європейського Союзу (acquis). Однак вона також надає Україні доступ до політик ЄС у різних сферах.

Про попереднє застосування Угоди про асоціацію. Ми можемо розпочати попереднє застосування певних частин Угоди [до завершення процесу її ратифікації], якщо вони підпадають під виняткову компетенцію Європейської Комісії чи є частиною спільної компетенції з державами-членами ЄС. За звичних умов тимчасове застосування може стосуватися лише технічних аспектів торгівлі. Зараз ми шукаємо можливостей запропонувати такий пакет попереднього застосування Угоди, який покривав би не лише технічні та торгівельні питання, але й деякі важливі речі, пов’язані з верховенством права, зміцненням демократії та засадничих свобод. Попереднє застосування може розпочатися через кілька тижнів чи місяців після підписання угоди, тимчасом як процес ратифікації [всіма державами-членами ЄС] може зайняти півтора чи два роки.

??????????????????????Про кінцевий термін для підписання Угоди про асоціацію. Кінцевий термін чіткий: листопад цього року. І цей дедлайн не можна буде посунути на грудень 2013-го чи січень 2014-го року. Часові рамки та створення сприятливих можливостей важливі в політиці. І я маю сумнів, що якщо ви пропустите дедлайн у листопаді, ви зможете швидко знайти якусь іншу дату. Подивіться на політичний календар в ЄС у 2014 році: вибори до Європейського Парламенту, формування нового складу Європейської Комісії. Подивіться також на політичний календар України в 2015-му році – і ви побачите, що потрібні місяці, якщо не роки, для того, щоб сформувати новий політичний шанс.

Про саміт між ЄС та Україною. Саміт, що відбудеться 25 лютого, стане подією, на якій ми сподіваємося завершити підготовку меморандум про порозуміння щодо макрофінансової допомоги Україні, яка складає 610 млн. євро. Сподіваюся, що ми зможемо взяти до уваги повне виконання Україною першого етапу Плану дій з візової лібералізації.

Ми також багато говоритимемо про енергетику. Ми остаточно наближаємося до моменту, коли можемо говорити про конкретні результати в нашій координації допомоги від міжнародних фінансових інституцій, націленої на модернізацію української газотранспортної системи. Її ми й досі розглядаємо як єдину надійну систему постачання російського – і не лише російського – газу до Європи.

Про енергетику. Мене вразило те, чого ви досягли у газовому секторі. Великим досягненням стало зменшення споживання газу, підписання угоди з Shell, а також те, що ви вперше отримали газ – за нижчою ціною – не зі Сходу, а з Заходу. Ви створюєте нову атмосферу довіри – не лише у Європі, але й серед міжнародної спільноти.

Про Південний потік. Ми чітко дали зрозуміти нашу позицію українській стороні. Особисто я не бачу жодної «доданої вартості» [у проекті Південного потоку] стосовно диверсифікації постачань газу до Європи. У своєму попередньому коментарі я висловив нашу впевненість в українській газотранспортній системі.  

Див. також:

Промова Єврокомісара Штефана Фюле перед депутатами Верховної Ради України

Звернення Єврокомісара Штефана Фюле до членів Кабінету Міністрів України

Промова Фюле перед представниками громадянського суспільства та студентами і викладачами НаУКМА