Захист інтересів людей, які живуть з ВІЛ/СНІД – інтерв’ю

Всеукраїнський правозахисний рух "Гідність"
Всеукраїнський правозахисний рух “Гідність”

Проблема ВІЛ/СНІДу в Україні є не лише медичною та соціальною: вона є також проблемою правовою. Люди, які живуть з ВІЛ чи хворі на СНІД, стикаються з частим порушенням своїх прав. Вони регулярно потребують правової допомоги, але рідко мають потрібні для неї ресурси.

Починаючи з січня 2012 року, в Україні здійснюється проект «Розвиток мережі правової підтримки у сфері ВІЛ/СНІД», який фінансується Європейським Союзом. Представництво ЄС виділило на реалізацію ініціативи 450 тисяч євро; виконує проект Всеукраїнський правозахисний рух «Гідність».

Головними завданнями цього всеукраїнського проекту є створення єдиної національної мережі юристів для надання безкоштовної допомоги людям, які живуть з ВІЛ, засудженим, споживачам ін’єкційних наркотиків. Проект також проводить моніторинг порушень прав людини в сфері ВІЛ/СНІД. Крім того, він прагне зміцнити координацію між неурядовими організаціями та державним сектором України.

 Ми поспілкувалися з Тетяною Бордуніс, очільницею Всеукраїнського правозахисного руху “Гідність”. Адвокат з 30-річним досвідом, вона багато часу присвятила роботі у сфері захисту прав громадян України.

Ваш проект здійснює моніторинг порушень прав людини у сфері ВІЛ/СНІДу. Якими, за Вашими оцінками, є типові порушення в Україні?

За нашими даними, лідером у порушеннях є медична сфера. Існує декілька основних видів порушень: по-перше, це відмова проводити лікування та надавати медичні послуги. По-друге, це розголошення ВІЛ-позитивного статусу. Також існує проблема відсутності послуг та неналежне виконання медпрацівниками своїх обов’язків.

Друге місце за кількістю порушень посідають правоохоронні органи. Зокрема, йдеться про порушення права на обстеження та лікування у слідчих ізоляторах та ізоляторах тимчасового утримання. В таких ситуаціях люди ще очікують рішення суду та їхнє процесуальне положення є невизначеним.

Тетяна Бордуніс, очільниця Всеукраїнського правозахисного руху "Гідність"
Тетяна Бордуніс, очільниця Всеукраїнського правозахисного руху “Гідність”

З якими типовими проблемами до вас звертаються люди? Як це відбувається та куди вони можуть звернутися?

Найчастіше до нас звертаються люди через різні утиски прав, де вони самостійно вже нічого не можуть вдіяти.

В кожній проектній області організація «Гідність» має одного представника та одного юриста/адвоката. Представник відповідає за залучення цільових груп, займається просуванням проекту. Юрист, своєю чергою, надає консультаційні послуги на базі організацій. Охочі можуть звернутися за допомогою до них або через сайт нашої організації. Сьогодні у проекті працює 20 адвокатів. За останні дев’ять місяців роботи ми виявили близько 900 порушень. 112 справ було доведено до судового розгляду.

Отже, проект передбачає не лише консультування, а також представництво у суді?

Так, окрім адвокатів, що працюють на місцях (по одній людині на проектну область), була сформована спеціальна адвокатська група. Ми укладаємо разові договори на ведення окремих справ. Особисто я за цей рік провела три справи, дві з яких були розглянуті вперше, за 131-ю та 132-ю статтями Кримінального кодексу України.

Розкажіть більше про нещодавню справу з розголошенням діагнозу (в дитячому будинку «Ялинка»)

У травні 2011 року до мене звернулась за допомогою керівник фонду «Наша надія», Олена Березіна, бо вона виявила випадок розголошення інформації про ВІЛ-статус. Всеукраїнський правозахисний рух «Гідність» провів дуже кропітку роботу для того, щоб довести справу до судового розгляду. 22 січня 2013 року Центральний районний суд міста Сімферополя виніс звинувачувальний вирок стосовно медпрацівника дитячого будинку «Ялинка» за фактом розголошення ВІЛ-статусу дитини. Суд ухвалив рішення позбавити медпрацівника права займатись медичною практикою та наклав на нього штраф у розмірі 1700 гривень.

Чому розгляд справ в Україні триває так довго?

По-перше, хочу сказати, що стаття 132 – «розголошення інформації про статус» – не передбачає покарання у вигляді позбавлення волі, тому правоохоронні органи часто не сприймають її всерйоз. Зараз три подібні справи знаходяться у розслідуванні, дві з яких уже двічі отримували відмову щодо подальшого розгляду. Правоохоронні органи неодноразово відмовляються розглядати такі справи. Тому ми прагнемо звертати їхню увагу на важливість таких випадків.

Якими сьогодні є найпоширеніші шляхи передачі ВІЛ в Україні?

Є три основні способи інфікування: статевим шляхом, через ін’єкційне обладнання та від інфікованої матері (ВІЛ може потрапити в організм дитини під час вагітності, пологів або під час годування грудним молоком). Якщо раніше статистика свідчила про те, що ін’єкційний спосіб передавання був основним, то сьогодні інфікування через статеві контакти є не менш значущим.

Також збільшилася кількість випадків зараження у медичних закладах. Зазвичай, якщо повнолітня особа була інфікована, перебуваючи у лікарні, то з юридичної точки зору довести це дуже складно. Тоді як справи з інфікуванням новонароджених дітей є більш перспективними для розгляду та розслідування.

Чи подаєте ви скарги до Європейського суду з прав людини щодо порушення прав ВІЛ-позитивних людей чи людей, хворих на СНІД?

24 січня 2013 року ми подали скарги до Європейського суду щодо трьох окремих справ. Підстава цих скарг – нерозумність строків розгляду справи (7 років) та неотримання компенсації за шкоду, що була спричинена злочином. Ці справи пов’язана з тим, що у червні 2005 року, в Міській лікарні № 3 міста Маріуполя трьом новонародженим дітям за медичними показниками було влито донорську плазму, яка була інфікована ВІЛ. Ця справа є стратегічною для України, оскільки притягнула увагу державних структур, зокрема Міністерства охорони здоров’я України, до якості донорської крові та стану справ з обладнанням станцій переливання крові. Вона також висвітлила корумпованість української судової системи.

Більше інформації про проект: http://gidnist.com.ua/page/current_projects

Контакти представників та юристів у проектних областях: http://gidnist.com.ua/page/contacts