Енергоефективні міста в Україні: утопія чи реальність? – Інтерв’ю

Аґнєшка Скірру-Новіцька, керівник проекту та заступник директора Агенції зі збалансованого енергетичного розвитку Асоціації ЕМУ
Аґнєшка Скірру-Новіцька, керівник проекту та заступник директора Агенції зі збалансованого енергетичного розвитку Асоціації ЕМУ

Європейський Союз взяв на себе амбітні зобов’язання з екології та енергетики. До 2020 року він прагне знизити рівень споживання енергії на 20%, підвищити частку відновлюваних джерел до 20% від загального енергобалансу та скоротити викиди парникових газів на 20%. Для досягнення цих цілей тисячі міст ЄС об’єдналися в потужний рух, відомий під назвою Угоди мерів. З українського боку до цієї загальноєвропейської ініціативи приєднались понад 30 міст.

Проект ЄС під назвою «Модель розбудови можливостей Угоди мерів» допомагає місцевій владі України та Грузії поліпшити власну енергетичну безпеку, скоротити викиди парникових газів, а відтак підвищити якість життя своїх громадян. Проект реалізує Асоціація «Енергоефективні міста України» (ЕМУ); на його реалізацію ЄС виділив майже 500 000 євро.

Про переваги від участі в Угоді мерів та про важливість систем енергетичного менеджменту в Україні ми розмовляли з Аґнєшкою Скірру-Новіцькою, керівником проекту та заступником директора Агенції зі збалансованого енергетичного розвитку Асоціації ЕМУ.

Скільки європейських міст беруть участь в Угоді мерів?

Угода мерів об’єднує 4600 європейських міст, в яких проживає 176 мільйонів громадян. Це величезний рух, який дуже стрімко розвивається.

Скільки українських міст долучилось до цієї ініціативи?

Понад 30 міст. Значна частина з них є членами Асоціації «Енергоефективні міста України» (ЕМУ) – офіційного партнера Угоди мерів. Асоціація надає підтримку українським містам у втіленні взятих на себе зобов’язань.

Делегація Асоціації «Енергоефективні міста України» (ЕМУ) оглядають сонячні батареї під час робочого візиту до Словенії (серпень 2012)
Делегація Асоціації «Енергоефективні міста України» (ЕМУ) оглядають сонячні батареї під час робочого візиту до Словенії (серпень 2012)

Чим долучення до Угоди мерів може зацікавити українське місто?

Міста-учасники ініціативи отримують підтримку з боку ЄС для зниження енергоспоживання та скорочення відповідних витрат. Вони також дістають змогу ділитись власним досвідом та вчитися на досвіді інших міст.

Чи може українське місто, що бере участь в Угоді мерів, залучити фінансування з боку ЄС чи європейських банків?  

Так, звісно, участь в Угоді мерів підвищує рівень довіри донорів та фінансових інституцій до українських міст. Для них украй важливим є здатність одержувача коштів контролювати, планувати та управляти своїм енергоспоживанням та відповідними витратами. Тож, якщо місто має функціональну систему енергетичного менеджменту, його шанси на отримання грантів ЄС чи підтримку інших фінансових інституцій зростають. Наразі ЕМУ працює з міжнародними та національними фінансовими інституціями для надання додаткових можливостей залучити банківські кошти.

Ваш проект допомагає містам розробити План дій зі збалансованого енергетичного розвитку. Якими є конкретні елементи цього плану?

План дій зі збалансованого енергетичного розвитку – це важливий документ, що демонструє, як учасник Угоди планує знижувати викиди парникових газів та споживання енергії. Він визначає заходи та часові рамки, потрібні для досягнення поставлених цілей, а також розподіляє відповідальність між різними учасниками процесу. Міста-учасники можуть самостійно обирати сфери, на яких вони зосереджуватимуть свої зусилля. Втім, ключовими для таких Планів є вуличне освітлення, муніципальні та житлові будинки, громадський транспорт, централізоване теплопостачання. Детальнішу інформацію можна знайти на веб-сайті Угоди мерів:

http://www.covenantofmayors.eu/about/covenant-step-by-step-seap-submission_en.html

Угода сфокусована на державному та комунальному секторі, чи вона також стимулює зміни в приватному секторі?

Це залежить від країни. Багато міст в ЄС мають практику тісної співпраці з приватним сектором. В Україні ж така співпраця є складнішою, тому місцеві учасники Угоди сфокусовані в першу чергу на контролі енергоспоживання з боку муніципальних будівель. Тільки після цього українські міста можуть почати працювати з житловими будинками та приватним сектором.

Однією з цілей Угоди мерів є досягнення частки відновлюваних джерел енергії на рівні 20% від загального енергобалансу. Які можливості, на вашу думку, є ключовими в Україні для досягнення цієї мети? IMG_1040

Це залежить від конкретного міста. В Криму, до прикладу, міста мають кращий доступ до сонячної та вітрової енергетики. Багато карпатських міст використовують міні-гідростанції, а центральна Україна може скористатися можливостями біомаси.

Одним із провідних учасників вашого проекту є Кам’янець-Подільський. Чи прагнете ви поширити досвід цього міста на інші українські міста?

Так, Кам’янець-Подільський є координатором та партнером нашого проекту – разом із грузинським Руставі. Ми узагальнили та презентували – у форматі конкретних прикладів – найкращий досвід цих міст, а також досягнення двох інших успішних українських учасників Угоди: Львова та Долини. Всі згадані приклади будуть скоро доступні на веб-сторінці нашого проекту: http://eecu-comogrant.org.ua/.

Припустімо, я мер одного з українських міст та хочу приєднатись до Угоди мерів. Що ви мені порадите: звертатись до вас та Асоціації «Енергоефективні міста України», чи, можливо, краще контактувати напряму з офісом Угоди мерів?

Ви можете піти обома шляхами, але ЕМУ, як досвідчений партнер Угоди, в змозі ефективно підтримати вас упродовж усього процесу приєднання. Крім цього, протягом року ми надаємо підтримку нашим містам-учасникам в організації конференцій, тренінгів та інших відповідних заходів. У Львові розташований Східний регіональний офіс Угоди мерів. Є експерти зі служби підтримки, що надають допомогу не тільки містам з України, а також з інших країн Східного Партнерства та Центральної Азії: Білорусі, Молдови, Грузії, Вірменії, Казахстану та Киргизстану.

Докладнішу інформацію про проект можна знайти на сайті: http://eecu-comogrant.org.ua/

Контакти: http://eecu-comogrant.org.ua/contacts/