Проект Twinning допомагає модернізувати внутрішні війська України

twinningІз полковником Національної жандармерії МВС Франції Філіпом де Буазером та його колегами ми зустрілися, щоб поговорити про проект Twinning, що прагне сприяти модернізації українських внутрішніх військ.

Під час нашої зустрічі європейські експерти розповідають про те, як прагнуть допомогти українським правоохоронним службам стати ефективнішими та більш наближеними до стандартів ЄС. Про те, як пропонують ці зміни, але не нав’язують їх.

«Ми намагаємося поділитися з українцями знаннями, які стосуються «м’якої» моделі охорони порядку, точних спеціальних прийомів та технік роботи із людьми», – пояснює Буазер, керівник проекту. У Франції Буазер керує відділом міжнародних відносин кабінету генерального директора Національної жандармерії Міністерства внутрішніх справ. У Києві він – разом із багатьма своїми колегами – прагне передати свій досвід українцям.

Суть ініціативи – у тому, щоб удосконалити систему охорони громадського порядку в Україні, відповідно до європейських стандартів захисту прав та свобод громадян. Маючи у своєму бюджеті 1,55 млн. євро (гроші виділені Євросоюзом), він націлений на те, щоб сприяти трансформації внутрішніх військ у сучасну, мобільну та професійну службу.

Проект запросив до України близько ста фахівців у сфері підтримки громадського порядку (переважно з Франції та Румунії), аби ті поділилися досвідом зі своїми колегами із внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ України. 240 інструкторів внутрішніх військ України пройшли підготовку щодо нових тактик та технік і їхнього застосування на масових заходах (зокрема, під час Євро-2012); майже 200 з них отримали відповідні сертифікати та право на підготовку інших осіб.

«Ми тренували їх навичкам, як виводити правопорушників з масових заходів, не завдаючи їм тілесних ушкоджень, як збалансувати свої дії та реакцію, використовуючи спеціальні методики замість кийків чи зброї», – підкреслює Мішель Жербер, постійний радник проекту.

Один з основних принципів сьогоднішнього ЄС полягає у тому, аби «органи підтримки громадського правопорядку застосовували силу на найнижчому можливому рівні», – додає його колега Дідьє Шіпуа, помічник Директора з багаторівневої та партнерської співпраці Міністерства внутрішніх справ Франції. За його словами, це «спонукає до удосконалення їхньої професійності та до забезпечення їх усім необхідним спорядженням».

Система навчання, яку пропонує проект, націлена на охоплення якнайбільшої кількості людей. Це створює умови для справжньої ланцюгової реакції змін. Українські спеціалісти, що пройшли тренінги у європейських колег, «переносять ці елементи у відповідні підрозділи в Україні», що може призвести до важливих змін знизу, переконаний Валерій Ковальов, Начальник відділу міжнародного співробітництва Головного управління внутрішніх військ МВС України. У такий спосіб вони «починають впроваджувати елементи тактики в систему навчання», – додає він.

Утім, тренінги – це лише частина проекту. Окрім них, експерти з ЄС надали свої поради щодо структурних змін українських внутрішніх військ, а також пропозиції щодо внесення змін у відповідні закони. Адже зміни, що впроваджуватимуться знизу, «мають підтверджуватися тими статутами та настановами, які будуть змінювати на юридичному рівні систему підготовки в усіх внутрішніх військах», – підкреслює Ковальов.

Шість навчальних візитів українських провідних фахівців до країн-членів ЄС – Франції, Німеччини, Об’єднаного Королівства, Іспанії та Румунії – також створять умови для належної трансформації «згори». «Коли буде змінено погляд людей, які відповідають безпосередньо за організацію та за впровадження всієї системи, зміни підуть набагато скоріше та краще», – додає він.

Важливо те, що проект не лише допомагає змінити внутрішні війська зсередини, але й покращує їхню комунікацію з суспільством. «Мінус багатьох прес-служб силових відомств у нашій країні полягає у відсутності довгого планування та інформування громадськості на 3-4-5 років», – говорить Вікторія Кушнір, начальник прес-служби Головного управління внутрішніх військ МВС. Проект допоміг цей мінус виправити, зробити комунікацію краще планованою та відкритішою. Під час Євро-2012 ці навички стали в пригоді, допомігши надати потрібну інформацію журналістам, зокрема іноземним.

За допомогою цих кроків проект підвищуватиме ефективність правоохоронних органів України та наближатиме їх до громадян. За словами Мішеля Жербера, він допомагає українським правоохоронним органам наближатися до стандартів ЄС – аби зробити «вільне вираження поглядів громадян краще впорядкованим, але менше стримуваним».

Контекст

Проект Twinning «Сприяння вдосконаленню системи охорони громадського порядку внутрішніми військами Міністерства внутрішніх справ України» впроваджується за тісної співпраці між міністерствами внутрішніх справ Франції, Румунії та України. На виконання цього проекту ЄС виділив 1,55 млн. євро.