Представництво ЄС в Україні пояснює Угоду про асоціацію

Угода про асоціацію відкриє доступ України до найбільшого у світі ринку
Угода про асоціацію відкриє доступ України до найбільшого у світі ринку

Представництво Європейського Союзу в Україні презентує нову двадцятисторінкову брошуру під назвою «Асоціація ЄС-Україна: що це дасть Вам». У брошурі міститься довідкова інформація про перспективи і практичні переваги Угоди про асоціацію між Євросоюзом та Україною.

Брошура наголошує на тому, що у разі підписання та ратифікації Угода стане найбільшим міжнародно-правовим документом, який Україна коли-небудь укладала.

На урядовому рівні Угода передбачає постійний діалог між ЄС та Україною, спрямований на зміцнення демократичних принципів, верховенства права й належного урядування.

Громадяни ж завдяки Угоді зможуть краще контролювати діяльність влади, державних службовців, правоохоронних органів та судів. Впровадження положень документу сприяло би боротьбі проти корупції та гарантувало би захист прав власності кожного громадянина.

У брошурі також наголошено, що створення глибокої та всеохопної зони вільної торгівлі між ЄС та Україною є ключовою частиною Угоди про асоціацію. На відміну від низки інших угод про зону вільної торгівлі, що їх має ЄС з іншими країнами світу, угода з Україною є «глибокою та всеосяжною». Це означає, що вона забезпечить не лише зменшення або скасування тарифів на більшість товарів, але й поступове зняття інших (нетарифних) бар’єрів у торгівлі, пов’язаних із відмінностями у технічних стандартах. Вона також також зменшить бюрократичні перепони та дискримінацію.

Крім того, створення зони вільної торгівлі з ЄС дозволило би суттєво покращити захист прав споживачів в Україні. Нові норми, запроваджені завдяки Угоді, розв’язуватимуть проблеми, пов’язані з непрозорим ціноутворенням, із наявністю на ринку небезпечних товарів, із незадовільним контролем за якістю продукції. З іншого боку, зона вільної торгівлі зробила би свій внесок у поступове зниження цін на деякі види товарів.

Зоною вільної торгівлі з ЄС передбачені конкретні переваги для українського бізнесу. На додаток до доступу до найбільшого у світі ринку (чисельністю у майже 500 млн. осіб), вона забезпечить кращий захист прав інтелектуальної власності, покращення внутрішнього бізнесового клімату. Такі переваги мають дати новий імпульс розвитку підприємництва в Україні.

Угода також матиме конкретний вплив на щоденне життя громадян України. Низька тривалість життя в Україні великою мірою визначається неякісною екологією. Для поліпшення стану екології Угода про асоціацію допоможе розв’язати проблеми із забрудненням повітря, зменшить шкоду від використання бензину та дизпалива, урегулює виробництво лаків і фарб (особливо в автомобільній промисловості).

Оскільки ще одним чинником смертності залишається ситуація на українських дорогах, документ передбачає конкретні заходи з регулювання швидкості автотранспорту. Він також створить умови для посиленого контролю за вживанням алкоголю за кермом, а також за користуванням ременями безпеки та дитячими кріслами під час руху. Це допоможе суттєво зменшити смертність та травмування на автошляхах країни.

Істотну користь від укладання Угоди про асоціацію отримає українська молодь. Документ створює умови для модернізації вищої освіти в Україні та збільшення кількості студентських та викладацьких обмінів між університетами України та ЄС.

Окрім того, Угода надає широкі можливості для розвитку секторальної співпраці, зокрема з візового питання, а також у енергетичній, авіатранспортній та інших галузях.

Варто пам’ятати, що в Угоді про асоціацію, як і в інших подібних угодах, раніше підписаних між ЄС та іншими країнами, немає згадки про можливість членства України в Євросоюзі. Однак успішне впровадження положень документу сприяло би значному наближенню України до ЄС, принесло би чималу користь для її громадян та підготувало би країну до перспективи членства в ЄС.

Ознайомитися з брошурою можна за цим посиланням:

http://eeas.europa.eu/delegations/ukraine/documents/virtual_library/association_115x170_uk.pdf