Проекти ЄС пропонують зміни в екології та енергетиці України (+ відео)

Symbolique 2006Завдяки допомозі ЄС Україна має можливість скоротити споживання енергії, покращити біорозмаїття та краще управляти відходами. Про ці та інші речі говорили під час зустрічі з пресою за участі представників проектів у секторах енергетики та охорони довкілля, що відбулась 12 грудня у Представництві ЄС в Україні.

«Ми щоденно працюємо з місцевою громадою, допомагаючи розв’язувати їхні проблеми», – говорить Саймон Поу, керівник проекту ЄС з управління відходами*. Ініціатива, яку він презентує, прагне зменшити ризики для довкілля та здоров’я, що виникають через неналежне управління відходами. Вона реалізується в семи країнах колишнього Радянського Союзу та має у своєму бюджеті 5.9 мільйонів євро, наданих Євросоюзом.

В Україні проект зосередився на Закарпатті. В цій області серйозною проблемою стає транскордонне забруднення поверхневих вод річки Тиса. Їх викликають тверді побутові відходи, які рухаються у напрямку країн ЄС.

За словами Поу, експерти ЄС розробили для обласної адміністрації 15-річну стратегію «ефективного управління відходами». У селі Костилівка проект посприяв кращому сортуванню твердих відходів. Він допоміг створити місця їхньої утилізації та встановити контейнери для їхнього сортування. Пан Поу додав, що також була проведена інформаційна кампанія з належного поводження зі сміттям.

Окрім управління відходами, одним із пріоритетів екологічної політики ЄС є відновлення деградованих земель. В Україні щороку обсяги деградованих українських степів збільшуються на 100 тисяч гектарів, стверджує Вікторія Шевчук, експерт проекту «Степове біорізноманіття»**, що фінансується ЄС. За її словами, у 2025 році площа деградованих територій (близько 10 мільйонів гектарів) дорівнюватиме площі Болгарії. Наприклад, у селі Петрівка (Одеська область) через відсутність пасовищ селяни змушені просто вирізати худобу.

Ініціатива, яку презентує Вікторія, прагне відновити виснажені та занедбані степові землі. «Ми займаємось відновленням степів задля добробуту селян», – пояснює вона. Шевчук додає, що проект створює для степових земель спеціальний «банк насіння» та допомагає відновити продуктивність пасовищ степового типу.

У цій та інших сферах секрет успіху ЄС полягає у стимулюванні локальних досягнень, що потім можуть бути впроваджені в інших місцях. Андрій Барулін, експерт проекту ЄС із енергоощадних технологій для дитячих садків міста Гола Пристань*** (Херсонська область), розповідає про комфортніші умови для дітей, що їх створює його ініціатива. Прагнучи зменшити витрати на тепло, проект утеплив вікна, дахи та труби, а також встановив сонячні колектори для нагрівання води влітку. Досвід його проекту можна запроваджувати в інших місцях, вважає він.

Сьогодні в Україні існує потреба передати досвід цих пілотних ініціатив до інших місць та регіонів. Адже енергетичний та екологічний сектор України потребує змін, стверджують експерти.

«Сучасні методи використання енергії є екологічно шкідливими», – говорить Юрій Урбанський, виконавчий директор Національного екологічного центру України. На його думку, відновлювані джерела енергії зможуть зайняти третину в загальній структурі виробництва електроенергії, тимчасом як використання теплової енергетики може скорочуватись.

Ці кроки можуть сприяти переходу України до «зеленої економіки». А це є одним із цілей енергетичної політики самого ЄС.

Контекст

*Проект «Управління відходами в країнах Європейського інструменту сусідства та партнерства – Східний регіон» націлений на скорочення ризиків, що виникають через неналежне управління відходами у країнах Східного регіону ЄІСП (Азербайджан, Вірменія, Білорусь, Грузія, Молдова, Росія та Україна). Бюджет проекту: 5.9 мільйонів євро. Детальніше: http://www.wastegovernance.org/index_eng.html

**Проект «Посилені економічні й правові інструменти для збереження степового біорізноманіття, адаптації до зміни клімату та його пом’якшення» має на меті подолати загрози для степового біорозмаїття. Внесок ЄС складає 1,4 мільйони євро (73% від загального бюджету). Проект впроваджується Українським товариством охорони птахів (ТОП). Детальніше: http://birdlife.org.ua/Stepove-bioriznomanittya

***Проект «Впровадження енергозберігаючих технологій у дитячих садках міста Гола Пристань» прагне ввести в дію енергоощадні технології задля зменшення витрат на енергію, заощадження бюджетних коштів та палива та покращення якості постачання теплової енергії. Він досягає своєї мети завдяки встановленню енергоефективного обладнання. Крім того, він проводить тренінги для персоналу щодо заощадження енергії. ЄС надає проекту 176 тисяч євро (79% від загального бюджету). Детальніше: http://eeas.europa.eu/delegations/ukraine/projects/list_of_projects/281292_en.htm