Сільське господарство: Україна рухається до виконання своїх зобов’язань

Image
Учасники Підсумкової конференції по проекту ЄС «Виконання Україною зобов’язань щодо членства в СОТ та Європейської політики добросусідства в сільському секторі».

Зі створенням зони вільної торгівлі з країнами ЄС Україна отримає великі перспективи у галузі сільського господарства. Аби якнайкраще скористатись такою можливістю, потрібна  довгострокова стратегія, що гарантуватиме безпеку харчових продуктів, збалансованість виробництва та зайнятість сільського населення.

ЄС надає Україні підтримку в досягненні цих завдань за допомогою програми ENPARD («Програма з підтримки сільського господарства та розвитку сільських територій у країнах Європейської політики сусідства»). Вона є частиною зобов’язань ЄС, націлених на підтримку зростання та стабільності у сусідніх країнах.

DSC_1542
Ентоні Віл, головний екперт, компонент “Безпечність харчових продуктів”.

Безпека продуктів харчування, збалансованість виробництва, зайнятість сільського населення та чимало інших питань обговорювались під час заключної конференції проекту ЄС «Виконання Україною зобов’язань щодо членства в Світовій організації торгівлі (СОТ) та Європейської політики сусідства (ЄПС) в сільському секторі». Конференція, що відбулась 7 грудня у Києві, відзначила результати проекту.

За чотири роки існування проекту відбулось багато змін”, – говорить Тоні Віл, головний експерт проекту з питань якості та безпеки продуктів харчування. Україна досить далеко просунулась вперед у розвитку сучасної системи контролю безпеки харчових продуктів, що базується на принципах контролю «від лану до столу»”, – додає він.

Маючи в своєму бюджеті 4.7 мільйонів євро, проект створив умови для тісної співпраці між експертами з аграрної політики України та їхніми колегами з країн ЄС.

Зі слів Івана Бісюка, першого заступника Міністра аграрної політики та продовольства України, подальший розвиток сільського господарства та сільських територій є одним з ключових блоків угоди про асоціацію між Україною та ЄС. “Агропромисловий комплекс є важливим сектором національної економіки, який формує 17% ВВП держави”, – говорить він.

Ендрю Расбаш, керівник Управління програм допомоги Представництва ЄС в Україні
Ендрю Расбаш, керівник Управління програм допомоги Представництва ЄС в Україні

Утім, величезний потенціал сільського господарства України сьогодні співіснує з бідністю сільських регіонів країни. На думку Ендрю Расбаша, координатора з питань співпраці Представництва Європейського Союзу в Україні, існує потреба «не лише розвивати сільськогосподарське виробництво, але й мати збалансовану політику розвитку сільських територій, аби сприяти їхньому добробуту».

Експерти погодились, що Україна досягла поступу в узгодженні своєї політики та свого законодавства в аграрній сфері зі стандартами ЄС. Це сприяло розширенню можливостей для експорту українських продуктів харчування до країн ЄС, вважає Богдан Дроздовський, керівник проекту. За його словами, сьогодні зростає кількість українських компаній, які використовують системний підхід до контролю безпеки харчових продуктів.

Сергій Черниш, головний експерт проекту з розвитку сільських територій, розповів про допомогу експертів в підготовці “Концепції Загальнодержавної програми сталого розвитку сільських територій України на період до 2020 року”, що була затверджена Кабінетом Міністрів України. Розроблена стратегія, що базується на концепції, націлена покращити конкурентоспроможність сектору сільського господарства в Україні. Вона також має урізноманітнити сільську економіку, зменшити бідність, що існує в селах, захистити довкілля сільських територій та розвивати громади на місцях. Під керівництвом експертів проекту було розроблену низку законів, зокрема “Про оптові ринки сільськогосподарської продукції” та “Про сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи”, що були прийняті Верховною Радою України.

Контекст

Проект «Виконання Україною зобов’язань щодо членства в Світовій організації торгівлі (СОТ) і Європейської політики сусідства (ЄПС) у сільськогосподарському секторі (секторальний підхід)», що фінасується ЄС, сприяє виконанню зобов’язань, передбачених вступом України до СОТ, задля розвитку національного аграрного сектору. Завданнями проекту є забезпечення тісної співпраці між Україною та ЄС, та гармонізація наявних стандартів в українському аграрному секторі відповідно до вимог СОТ.

Більше інформації:

http://www.swap-rural.org.ua/