Посол ЄС Ян Томбінський: ЄС пропонує Україні “двигун модернізації”

Ян Томбінський, голова Представництва Європейського Союзу в Україні
Ян Томбінський, голова Представництва Європейського Союзу в Україні

10 грудня Ян Томбінський, голова Представництва ЄС в Україні, виступив у київській Дипломатичній академії. Його промова була присвячена врученню Європейському Союзу Нобелівської премії миру.

Нижче ви знайдете ключові ідеї, які Посол висловив у своїй промові.

Про війну та мир: «Світ пройшов через дві світові війни, обидві з яких народилися у Європі й обидві через Європу, перш ніж європейці усвідомили, що тривалий мир вимагає співпраці, яка спирається на верховенство права і на принцип рівних прав між партнерами…»

Про об’єднання людей: «З трагічного досвіду воєн Жан Моне зробив висновок, що єдиний спосіб позбутися війни як інструменту політики полягає в об’єднанні людей: «Ми не створюємо коаліції держав, ми об’єднуємо людей», – говорив він».

Про внутрішні трансформації ЄС. «ЄС пройшов непростий шлях – від своїх перших засад до Нобелівської Премії миру, від шести країн-засновниць до незабаром двадцяти восьми країн-членів. Деякі європейські країни змушені були відмовитися від своїх колоніальних амбіцій, інші мали переосмислити свій спосіб дії у мінливому світі, а деяким потрібно було позбутися авторитарних режимів».

 Про інтеграцію країн Центральної та Східної Європи. «Бажання подолати повоєнний поділ Європи та отримати шанс стати частиною вільного світу були рушійною силою Європейської осені народів 1989 року… Для народів, яким було дозволено вільно вирішувати свою долю, Європейський Союз виявилися найкращим способом модернізації й адаптації до викликів майбутнього, а також для кращого захисту демократії та прав громадян».

Про перспективу України. «Незабаром у Європейському Союзі буде 28 держав. Сьогодні він залишається відкритим для інших країн, які прагнуть розділити з ним спільну долю та відповідальність. Далеко вперед просунулися переговори про  вступ Ісландії до ЄС; у цьому ж напрямку рухається Чорногорія; наступною буде Сербія. Я твердо переконаний, що ця перспектива залишається відкритою і для України. Вона пропонує перевірений двигун модернізації для величезного потенціалу цієї країни та її громадян».

Про ЄС якнезавершенийпроект. «Спираючись на минулі досягнення та навчаючись на невдачах, Європейський Союз завжди залишатиметься незакінченою і недосконалою структурою – так само недосконалою, як і його держави-члени».

Про поточну кризу в ЄС. «Сьогодні Європейський Союз стоїть перед багатьма труднощами та складностями, які переважно є наслідками минулих помилок. Утім, пам’ятаючи про досвід європейської історії, ми можемо радіти тому, що наша увага прикута до питань рівня боргів, кошторисів й елементів монетарної політики, а не пересування військ територією Європи… Наші батьки та діди прожили значно складніші часи».

Див. також: повний текст промови Яна Томбінського