Андреа Фонтана: Східне партнерство покращує щоденне життя країн-сусідів ЄС

Андреа Маттео Фонтана, керівник підрозділу Європейської Комісії з координації роботи зі східними країнами-сусідами ЄС
Андреа Маттео Фонтана, керівник підрозділу Європейської Комісії з координації роботи зі східними країнами-сусідами ЄС

11-14 грудня до України завітав пан Андреа Маттео Фонтана, керівник підрозділу Європейської Комісії з координації роботи зі східними країнами-сусідами ЄС. Напередодні свого візиту він дав інтерв’ю для Інформаційного центру Європейської політики сусідства (ENPI Information Centre).

Нижче ви знайдете ключові висловлювання пана Фонтани, що безпосередньо стосуються України.

Про Східне партнерство: «Ініціатива Східного партнерства [що впроваджується в Україні, Азербайджані, Білорусі, Вірменії, Грузії та Молдові] може принести з собою позитивні зміни у щоденне життя наших сусідів – адже в цих країнах буде діяти велика частина законодавства ЄС». Впровадження цього законодавства «стане основою для покращення яскості життя (наприклад, впровадження стандартів безпеки продуктів харчування), зростання торговельних можливостей, поліпшення бізнес-середовища, спрощення пересування до ЄС та багатьох інших конкретних результатів».

Про фінансову підтримку ЄС: Від моменту запуску Східного партнерства у травні 2009 року “ЄС виділив більше двох мільярдів євро на проекти та програми, що мають прямий або опосередкований вплив на суспільства [країн Східного партнерства]”.

Про громадянське суспільство: “Громадянське суспільство є одним з головних елементів Східного партнерства, про що свідчить створення Форуму громадянського суспільства (Eastern Partnership Civil Society Forum)”. Підтримка громадянського суспільства, що надається ЄС всім шести країнам Східного партнерства від 2011 до 2013 років, “на сьогодні складає 57.5 мільйонів євро”.

Про історії успіху:

“Ми підтримуємо «Угоду Мерів» – ініціативу, націлену на скорочення викидів CO2 у європейських містах. Мета угоди – скоротити викиди щонайменше на 20% до 2020 року. Наразі до мережі, що об’єднує 4000 міст та 100 регіонів Європи, приєдналися 54 міста зі східних партнерів ЄС ”.

“Ми також надаємо допомогу в удосконаленні управління лісовим господарством. Наприклад, проект «Правозастосування й управління в лісовому господарстві» (FLEG) сприяє збереженню лісів, а це, в свою чергу, позитивно впливає на навколишнє середовище”.

“Ми допомагаємо місцевому населенню покращувати доступність медичного обслуговування. Наприклад, медичний центр у селі Байрак отримав нове медичне обладнання, придбане на кошти з гранту ЄС”.

Про галузеву бюджетну підтримку: “Ми надаємо підтримку реформам в конкретному секторі, для якого країна-партнер вже розробила «домашню» стратегію реформ. Зокрема, ми підтримуємо реформи у ключових сферах життя суспільства: юриспруденції, енергетиці, освіті, охороні здоров’я, сільському господарстві чи розвитку сільських територій”. Але “ЄС переказує кошти на підтримку даного сектору лише за умови, що країна виконує свої зобов’язання щодо впровадження реформ”.

Про принцип “більше допомоги за більше реформ” (more for more principle). “Цей принцип означає, що ті країни, які просунулись вперед у здійсненні демократичних реформ та реформ у сфері прав людини, будуть отримувати від ЄС більшу підтримку, зокрема більшу фінансову допомогу. З цією метою ми хочемо пришвидшити виділення коштів в рамках EaPIC, Програми інтеграції та співробітництва Східного партнерства  ”.

Див. також:

Повний текст інтерв’ю (англійською мовою)

Веб-сайт ініціативи Східного партнерства