Посол Ян Томбінський: «Ми маємо творити громадян, а не лише виборців»

Ян Томбінський, голова Представництва Європейського Союзу в Україні

16 жовтня Голова Представництва Європейського Союзу в Україні Ян Томбінський зустрівся з українськими журналістами. Читайте найважливіше з його відповідей під час зустрічі:

З приводу відносин між ЄС та Україною. «Головна ідея, яку я намагаюся донести під час усіх моїх зустрічей [в Україні], полягає у тому, що ми маємо зосереджуватися на Україні як незалежній країні, використовуючи її природний потенціал».

З приводу європейської інтеграції. Європейська інтеграція «довела, що може слугувати історією успіху для багатьох інших країн; цілком можливо, що Україна також може стати частиною такого успіху, що складає європейську історію».

З приводу Угоди про асоціацію між ЄС та Україною. «Наразі ми ще мусимо попрацювати над двадцятьма однією мовними версіями [Угоди про асоціацію], аби підготувати цілісний текст. Зважаючи на велику кількість технічної термінології у тексті, особливо у розділі про створення глибокої та всеохопної зони вільної торгівлі, цей процес мусимо завершити до кінця поточного року. Опісля ми маємо запитати країни-члени ЄС, а також Україну, чи є політична воля підписати цю Угоду та передати її на ратифікацію. Стосовно політичного контексту: аби мати позитивне рішення, ми маємо продемонструвати країнам-членам наявність усіх політичних елементів, а також засвідчити відсутність жодних сумнівів у прагненні України продовжувати шлях розбудови асоціації з ЄС».

Посол Ян Томбінський на зустрічі з пресою, 16 жовтня 2012 р.

З приводу вибіркового правосуддя. «[У ЄС]є достатньо широке розуміння того, що в Україні присутнє вибіркове правосуддя. І я покладаюся на загальні знання і мудрість Європейського Парламенту та міжнародних інституцій, які слідкують за діяльністю судів в Україні; вони стверджують: в Україні є випадки вибіркового правосуддя».

З приводу виборів. «Ми, Представництво Європейського Союзу в Україні, не маємо незалежного механізму спостереження за виборами; ми покладаємося на місію ОБСЄ/БДІПЛ та на її висновки. Також ми достатньо тісно контактуємо з українськими інституціями, що слідкують за виборчим процесом, зокрема з «Опорою», Комітетом виборців України чи українськими політичними партіями. Ними буде дана комплексна оцінка виборчій кампанії, її законодавчим рамкам, а також тому, як завершився день виборів і що сталося з голосом кожного окремого громадянина. Це основні питання».

Посол Ян Томбінський у Представництві ЄС в Україні, 16 жовтня 2012 р.

З приводу енергетики. «Це один з найголовніших інтересів України – бути менш залежною від іноземних постачальників енергетичної сировини, особливо від одного постачальника». Після завершення українсько-російської газової кризи у 2009 році «ЄС здійснив великі інвестиції, аби зменшити залежність Європи від одного джерела постачання газу. Це зменшило нашу енергетичну залежність».

З приводу громадян. «Громадянин – це не лише той, хто має права, але й той, хто має обов’язки. Головний обов’язок громадян – дбати про свою спільну країну… Саме на цьому ми маємо зосереджуватися найбільше – творити громадян, а не лише виборців».

Див. також відео фрагментів прес-конференції Яна Томбінського, голови Представництва ЄС в Україні, на прес-конференції 16 жовтня 2012 р. у Києві