ЄС прагне прозорих державних закупівель

Міжнародна конференція з державних закупівель, Торгово-промислова палата України, 18 жовтня 2012 р.

«Прозорі державні закупівлі є однією з умов для відновлення програми бюджетної підтримки ЄС із загальним фінансуванням у майже 200 мільйонів Євро». На цьому наголосив Ендрю Расбаш, Керівник Управління програм допомоги Україні та координатор з питань співпраці Представництва ЄС в Україні, під час міжнародної конференції «Перспективи розвитку системи державних закупівель в Україні». Конференція відбулася 18 жовтня у Торгово-промисловій палаті України. Конференцію організував проект Євросоюзу «Гармонізація систем конкуренції та державних закупівель України зі стандартами ЄС».

Ухвалення Закону України про державні закупівлі у 2010 році було одним з головних досягнень цього проекту. «Попри те, що цьому закону бракує досконалості у сенсі наближення до стандартів ЄС, він все ж є кроком уперед», – зазначив Петер Гйортлер, провідний експерт Проекту. Його колега Олександр Шатковський також вважає, що новий закон допоміг встановити систему скарг, що є позитивною зміною для учасників державних закупівель.

Ендрю Расбаш, Керівник Управління програм допомоги Україні та координатор з питань співпраці Представництва ЄС в Україні. Фото: Олександр Богданов

Утім, невдовзі після ухвалення закону, Верховна Рада Україна внесла до нього зміни, зробивши його непрозорим. Реагуючи на такий крок, ЄС вирішив «переглянути» свою програму надання бюджетної підтримки Україні.

Ці останні законодавчі зміни були предметом обговорення на конференції, яку Проект організував спільно з Міністерством економічного розвитку і торгівлі України та іншими організаціями. Крім того, представники державних структур та приватних компаній, що беруть участь в державних закупівлях, обговорювали ефективність реформування механізму та міжнародний досвід у цій сфері.

Встановлення системи прозорих державних закупівель є не тільки важливим кроком для найкращого співвідношення ціни та якості: правила і стандарти державних закупівель також мають забезпечувати рівний підхід у транскордонній торгівлі. Підписання Угоди про асоціацію з ЄС, зокрема розділу про вільну торгівлю, було одним із заохочувальних чинників для поступу в сфері державних закупівель.

Міжнародна конференція з державних закупівель, Київ, 18 жовтня 2012 р.

Однією з новацій проекту є практичний аспект: «Кабінет замовника» на веб-порталі з державних закупівель дає можливість розміщувати оголошення та здійснювати закупівлі. Наразі на порталі зареєстровано понад 20 тисяч організацій, а загальна кількість активних користувачів ресурсу вже перевищує 100 тисяч осіб. Юлія Тростинська, заступник начальника відділу із підготовки до проведення державних закупівель ДП «Західінфрапроект», розповіла, що за останній рік саме за його допомоги здійснила чимало закупівель, готуючи стадіон у Львові до проведення Євро-2012.

Дізнайтесь більше про проект:

Веб-сайт проекту Євросоюзу «Гармонізація систем конкуренції та державних закупівель України зі стандартами ЄС»