Нобелівська премія миру вшановує цінності ЄС

Жозе-Мануел Баррозу, Президент Європейської Комісії

12 жовтня норвезький Нобелівський комітет присудив Нобелівську премію миру Європейському Союзу. Так він віддав належне «ЄС та його попередникам, які протягом шести десятиріч робили внесок у розвиток миру і примирення, демократії і прав людини у Європі».

Нобелівська премія миру присуджена ЄС як єдиному цілому; вона стосується не лише батьків-засновників і ключових лідерів Євросоюзу, але й кожного громадянина. У своїй спільній заяві Президент Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу та Президент Європейської Ради Герман Ван Ромпей підкреслили: ця нагорода – «для п’ятисот мільйонів громадян, які живуть у ЄС».

«Raison d’être Європейського Союзу та його попередників – це примирення», – пояснює Ендрю Расбаш, Керівник Управління програм допомоги Україні/Координатор з питань співпраці Представництва ЄС в Україні. За його словами, після Другої світової війни європейський континент міг повернутися назад до виру колишніх конфліктів, однак, «на щастя, Робер Шуман та інші мали кращу уяву». «У нас більше немає армій, які захищають наші кордони, адже вони нам просто непотрібні», – підкреслив Расбаш.

Фактично європейська інтеграція змогла пережити трагічний спадок Другої світової війни. Їй вдалося інтегрувати нові демократії, що постали у Греції, Іспанії та Португалії у 1980-их роках, примирити Захід і Схід після падіння Берлінського муру у 1990-их та вибудувати простір тривалого миру та процвітання.

«Наразі найбільшим випробуванням залишається поширити ці досягнення на весь європейський континент, включаючи, звісна річ, й Україну», – відзначає Расбаш, додаючи, що «Представництво ЄС перебуває посеред перших, хто зустрічає цей виклик».

Держави Євросоюзу є найбільшими надавачами допомоги на планеті. 2010 року інституції та 27 країн-членів ЄС витратили 53,4 мільярди євро на допомогу розвитку різних країн світу.

Див. також промову Жозе-Мануела Баррозу, Президента Єврокомісії, з приводу вручення  Євросоюзу Нобелівської премії миру

Див. також:

Прес-реліз Норвезького нобелівського комітету

Спільна заява Президента Європейської Комісії Жозе-Мануела Баррозу та Президента Європейської Ради Германа Ван Ромпея з приводу отримання премії

Висновки Європейської Ради,
 в яких йдеться про те, що нагорода є “потужним закликом зберегти та зміцнити Європу для наступних поколінь”