ЄС долучився до спостереження за виборами в Україні

Депутат Європарламенту Павель Коваль, голова спостережної місії ЄП, на виборчій дільниці у Києві. Фото аудіовізуальної служби ЄП

Чотири співробітники Представництва ЄС в Україні* приєднались до роботи 800 спостерігачів місії ОБСЄ/БДІПЛ на нещодавніх парламентських виборах в Україні. У своїй «Заяві щодо попередніх результатів та висновків» місія ОБСЄ/БДІПЛ вказала, що «парламентські вибори характеризував брак рівних можливостей для усіх учасників». Такий стан справ спостерігачі пов’язують передусім із «зловживанням адміністративним ресурсом, недостатньою прозорістю фінансування виборчої кампанії та партій, а також браком збалансованого висвітлення у медіа». Делегація Європейського парламенту, що приєдналася до місії, також «розкритикувала підготовку» до виборів, але при цьому «похвалила активність виборців».

Виборча дільниця у Переяславі-Хмельницькому. Фото аудіовізуальної служби Європарламенту

«Я був приємно вражений високим інтересом до виборів», – зауважив Домінік Папенгайм, Секторальний менеджер Представництва ЄС та короткотерміновий спостерігач від місії ОБСЄ/БДІПЛ. «Представники різних політичних партій активно стежили за виборами і ділились з нами своїми спостереженнями щодо виборчого процесу», – додав він.  Разом зі своїм колегою по спостережній місії пан Папенгайм відвідав виборчі дільниці в багатьох містах і селах Київської області, зокрема у Бучі, Демидові, Димері та Нових Петрівцях.

Як і більшість спостерігачів, його команда переважно позитивно оцінила голосування та підрахунок голосів. Подібні висновки окреслено і в офіційному звіті місії ОБСЄ/БДІПЛ. Зокрема, у звіті йдеться про те, що «день голосування в цілому минув спокійно та мирно», і «процес голосування та підрахунку голосів загалом оцінюється позитивно». Проте процес підрахунку голосів спостерігачі називають «недостатньо прозорим».

Депутати Європарламенту обговорюють вибори з іншими представниками спостережної місії. Фото аудіовізуальної служби ЄП

«Підрахунок голосів тривав до 4:30 ранку», – розповідає Папенгайм про свій досвід роботи на одній з виборчих дільниць. «Це, безперечно, особливо виснажило для членів виборчих дільниць, які годинами чекали в коридорах, адже мусили особисто передати свої протоколи в окружні виборчі дільниці для встановлення підсумків голосування,», – додає він.

Про Місію

Під час парламентських виборів в Україні Спостережна місія ОБСЄ/БДІПЛ оцінювала відповідність виборчого процесу вимогам ОБСЄ та іншим міжнародним стандартам демократичних виборів, а також національному законодавству. Спостерігачі стежили за передвиборчою агітацією, роботою адміністративних та залучених державних органів, за втіленням правового поля та вирішенням виборчих суперечок.

*  Йоана Смігель, Каірі Мерілаі, Каролі Соос та Домінік Папенгайм – співробітники Представництва ЄС, що брали участь в роботі спостережної місії.

Додаткова інформація:

Міжнародна спостережна місія, Заява щодо попередніх результатів та висновків:
http://www.osce.org/odihr/elections/96675

Прес-реліз Європейського Парламенту:
http://eeas.europa.eu/delegations/ukraine/press_corner/all_news/news/2012/2012_10_29_uk.htm

Заява Катрін Ештон та Штефана Фюлє:
http://eeas.europa.eu/delegations/ukraine/press_corner/all_news/news/2012/2012_10_30_1_uk.htm